"רוזוול" ו"רוזוול, ניו מקסיקו": השוואה

ב
roswell1
"רוזוול", הקאסט המקורי

דיסקליימר: הפוסט הבא מכיל תיאור של הדמויות וההתרחשויות בפיילוט של הסדרה החדשה "רוזוול, ניו מקסיקו". קשה לי לקרוא לזה ספויילרים בהתחשב בדימיון הרב ל"רוזוול" המקורית, אך אם אתם לא מעוניינים לדעת על השוני בין השתיים הגעתם לפוסט הלא נכון.

כשהייתי בחטיבה, "רוזוול" הייתה הסדרה של החיים שלי. דרמת המתבגרים על החייזר שמציל את חייה של המלצרית שבה הוא מאוהב הייתה הסדרה הראשונה באמת שהייתי מעריצה שלה. כולל צפיה פיראטית לפני שזה היה מגניב (באיכות שהשתיקה יפה לה), כולל "אומנות" פוטושופ ומיקסטייפים בהשראת הסדרה. כל הסיפור.

הייתי בקטע של הכל: שלל העלילות הרומנטיות (מייקל ומריה לנצח), טוויסט המד"ב (עדיין מתכננת לבקר ברוזוול האמיתית ביום מן הימים), המוזיקה (משם צמחה אהבתי לדיידו). עבור המתבגרת שהייתי, לא היה יותר טוב מזה בטלוויזיה באותה תקופה. תמיד תהיה לי פינה חמה בלב ל"רוזוול" של 1999.

לכן כשהכריזו לראשונה לפני כשנה על ריבוט לסדרה (או ליתר דיוק, גרסה חדשה שטכנית מבוססת על הספר "תיכון רוזוול" מאת מלינדה מץ), כמובן שנחרדתי.

נחרדתי, אבל לא מספיק בשביל להתכחש לקיומה של הסדרה החדשה. "רוזוול, ניו מקסיקו" עלתה לאוויר בארה"ב ב-15 לינואר ולא יכלתי שלא לבדוק מה יש לה להציע. כצפוי – לא הרבה. לא הרבה, אבל מספיק לעשות לי חשק לצפות שוב בפיילוט של הסדרה המקורית מיד לאחר שסיימתי עם החידוש, מה שהוביל אותי לתובנות על שתי הגרסאות.

איכות הסדרות

roswell6
ליז (שירי אפלבי) בפיילוט של "רוזוול", 1999

אני צריכה להודות – גם המקור וגם החידוש…די גרועות. כשזה מגיע למשחק, החוליה החלשה במקור היא באופן ברור ג'ייסון בהר (מקס) אבל גם כל שאר השחקנים לא מדהימים. בחידוש, פרס המשחק הכושל הולך ללילי קואלס שמגלמת את אחותו של מקס, איזבל (במקור קתרין הייגל)  – שחקנית פשוט מחרידה, למרות שמסתבר שהיא בתה של השחקנית כריסטין ברנסקי. בגזרת המשחק הגרוע גם מקס החדש (ניית'ן פרסונס, "המקוריים") נותן פייט רציני. כל השאר מאוד ממוצעים.

בנוסף, שתי הסדרות מספקות לא מעט דיאלוגים קלישאתיים וקווים עלילתיים מאוד לא סבירים. במקור למשל, בסוף הפרק הראשון החבר'ה עובדים על שריף ולנטי על ידי כך שהם גורמים לו להאמין שלא מקס השאיר על ליז את טביעת היד הכסופה. אך גם לאחר שהשריף מגלה (כמעט מיד) שעבדו עליו, הוא כאילו נאלץ להודות שאין לו שום ראיות כנגד מקס. למרות שכאמור…הוא מיד מבין שניסו לעבוד עליו. בחידוש אין את כל קו העלילה הזה, אבל! קייל הוא שוב זה שמבחין בטביעת היד על ליז, והוא מגלה זאת לסמל מיינס, שמיד חושף בפני קייל בונקר סודי שמכיל סודות ממשלתיים, ללא כל התייחסות לביטחון מידע, סיווג, וכולי. סך הכל לגיטימי.

קהל היעד

roswellnm5
איזבל (לילי קואלס) ומייקל (מייקל ולאמיס), "רוזוול, ניו מקסיקו"

למרות ששתי הסדרות הן לא שיא האיכות, לדעתי ב"רוזוול" המקורית זה יותר נסלח וזאת עקב העובדה שקהל היעד של הסדרה הוא ברור ביותר – מתבגרים. אני לא אומרת שלמתבגרים לא מגיע לצפות בסדרות איכותיות, אבל בואו נודה, למתבגרים יש כנראה פחות נקודות להשוואה והם טרם הספיקו להבין מהי סדרה טובה באמת. אני יכולה לראות כיצד קבוצת הגיל הזו תתעניין יותר בדברים כמו הסיפור או כמה חתיך השחקן הראשי ופחות באמיתות הדיאלוגים או סבירות הטוויסטים בעלילה. בטח ובטח בסוף שנות ה-90', כשסדרות איכותיות באמת היו קיימות אך ורק ב-HBO.

ועם זאת, אני לא לגמרי בטוחה ש"רוזוול, ניו מקסיקו" מיועדת למתבגרים. בעוד שבמקור הדמויות עצמן היו בגיל תיכון, בחידוש מדובר באנשים בוגרים בני 28. מה אמורה להיות המשיכה בדמויות הללו עבור צופים בני 14? ואם הסדרה היא לא עבור מתבגרים, אלא עבור צופים בשנות ה-20 שלהם, למה שאלה יתעניינו בסדרה באיכות כה ירודה? ואם היא רק עבור צופים נוסטלגיים שהיו מעריצי המקור (מאוד לא סביר, אבל נניח) אז יש עוד פחות סיכוי שמישהו יאהב את החידוש. עבור כל קהל יעד אפשרי, יש פגם בסיסי בסדרה הזו שלא ניתן לתקן.

כפיית האקטואליה ותרבות הפוליטיקלי קורקט

roswell5
מקס (ג'ייסון בהר), איזבל (קתרין הייגל) ומייקל (ברנדן פהר), "רוזוול"

שריף ולנטי היא אישה. ליז היא היספנית ובתו של מהגר לא חוקי (או באנגלית alien – הווווו כמה מתוחכם!!!) שסובלת מגזענות כל יום. יש הומו. יש נכה. יש נכה שהוא גם הומו. יש רפרנס ל"מישהו" ש"רוצה לבנות חומה". כל אלה הם חלק מטרנד של השנים האחרונות להפוך כל יצירה חדשה ל"משתפת" (inclusive), "מגוונת" (diverse), ומודעת פוליטית. עבור מעריצי הסדרה המקורית התוהים, השינויים הללו משמעם שלא נזכה הפעם למה שהיה אחד הדברים הכי טובים ב"רוזוול" לדעתי – הזוגיות של מייקל ומריה. גם לא נזכה לרומנטיקה הקצרה בין אלכס ואיזבל. למה? כי עכשיו הקטע זה מייקל/אלכס. וכמובן שאי אפשר היה גם לחכות עם הגילוי הזה ולבסס קצת את מערכת היחסית ביניהם. הם פשוט היו חייבים לגלות לנו שהפעם יש גייז בסדרה כבר מהפרק הראשון.

עכשיו, ברור שיש הרבה מה לתקן בעולם בכלל ובמדיה ובבידור בפרט כשזה מגיע להצגת מגוון זהויות על המסך. אני גם לא חושבת שזה צריך להיעשות בצורה של דמות טוקן אחת "שונה" שאמורה לכפר על כך שכל שאר הדמויות הן לבנות, הטרונומרטיביות וכו'. עם זאת, ובמיוחד כשמדובר ביצירה שהיא חידוש – כשמנסים לדחוף בכוח את כל הגיוון הזה, זה ממש מורגש ולא לטובה.

הדמויות

roswell7
מייקל ומריה, "רוזוול"

עם כל הניסיון ליצור גיוון במארג הדמויות, כנראה שמשהו קטן נשכח והוא העובדה שבנוסף להיותן היספניות/לא סטרייטיות/נכות, כדאי גם שתהיה להן קצת אישיות. ב"רוזוול" המקורית היה יחסית ברור עבור כל אחת מהדמויות מה הקטע שלה, וכמובן שהדמויות התגבשו עוד יותר ככל שהסדרה התקדמה. הכוכבת הגדולה של הפיילוט הייתה ללא ספק מריה (מחנדרה דלפינו), שהייתה דרמה קווין ענקית כבר מהתחלה. היא והשמנים הארומטיים שלה.

ב"רוזוול, ניו מקסיקו" אין יותר את המריה הכיפית שאנחנו מכירים. יש איזה מריה שהיא ברמנית שקוראת לאנשים בכף היד, לא שהיא מאמינה בזה או משהו, אני מניחה כנראה להזכיר קצת את מריה המקורית. אבל חוץ מזה אין במריה הזו, או באף אחת אחרת מהדמויות, שום דבר מעניין. הן כולן כל כך חסרות אישיות שאם הן היו שטוחות יותר הן היו קורסות לתוך עצמן.

הדבר היחידי הטוב שהצלחתי לדלות מתוך 40 הדקות המבאסות האלה הוא שלפחות למקס וליז החדשים יש כימיה אחד עם השניה, וזאת אני זוקפת אך ורק לזכותה של השחקנית שמגלמת את ליז, ג'נין מייסון ("האנטומיה של גריי") כי כפי שכבר ציינתי, ניית'ן פארסונס הוא לא בדיוק להיט.

roswellnm2
מקס (נייתן פרסונס) וליז (ג'נין מייסון), "רוזוול, ניו מקסיקו"

בסופו של יום, לדעתי העוול שעשו לדמויות הוא מה שהכי הורס את "רוזוול, ניו מקסיקו" ואת סיכוייה להצליח, לפחות בקרב אלה שצפו במקור. זאת משום שסך הכל, גם אם "רוזוול" הישנה לא הייתה שיא האיכות הטלויזיונית לא מבחינת התסריט ולא מבחינת המשחק, הדמויות שהרכיבו את הסדרה היו מיוחדות ואהובות, ומערכות היחסים ביניהן הפכו את הסדרה למהנה וממכרת. מכיוון שהחידוש הצליח איכשהו להעלים כל שמץ של ייחודיות זו, ובה בעת לא לשפר שום דבר אחר, אני לא רואה שום סיבה לתת לסדרה הזו צ'אנס.

כמובן, אם לא צפיתם במקור ויש לכם עניין, אני בטח לא אנסה לעצור אתכם. בתור מישהי שצופה באדיקות ב"מאה" (The 100) כבר שנים, אני מבינה את הצורך בסדרת "נוער" שטותית שלא בדיוק רואים בשביל הגירוי האינטלקטואלי. ואולי אף תגלו ב"רוזוול, ניו מקסיקו" את הקסם שאני פספסתי. עם זאת, אם כמוני הייתם מעריצים של המקור, אני ממליצה לוותר מראש. במקום זאת, דווקא יכול להיות נחמד לצפות מחדש ב"רוזוול" הישנה וה(די) טובה, ולהיזכר בזמנים טובים יותר, או בזמנים רעים שהפכו לטובים קצת יותר בזכות אהבתם של חייזר ובת אנוש.

2 תגובות הוסף תגובה

  1. ליאורה הגיב:

    אני דווקא חושבת אחרת. בתור אחת שראתה גם את המקורית וגם את החידוש- החידוש הרבה יותר מוצלח ומעניין מקודמו ויש לו בהחלט פוטנציאל שמתורגמת לעונה שנייה שיוצאת בקרוב.

    1. נטש הגיב:

      שמחה לשמוע שהסדרה משתפרת! אותי הם כבר איבדו אבל אני לא מרגישה פספוס. העיקר שיש צופים שנהנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s